Egyéni tanulás
5. Fejezet – Érzelemszigetek
Az Érzelemszigetek módszer nagyon hasznos segítség döntéshozatali folyamatokban. Segítségével olyan különböző életterületekre lehet rátekinteni, mint pl. érzések, érzelmek, tulajdonságok, célok, és növelni lehet a velük kapcsolatos tudatosságot. Ezáltal átláthatóvá tesz helyzeteket, csoportdinamikákat és kapcsolati állapotokat. Míg sokszor nagyon nehéz érzésekről beszélni, az Érzelemszigetek a szimbólumok segítségével megkönnyíti ezek kifejezését.
Ismeretek
A tanulók megtanulnak
- hatékonyan dolgozni az Érzelemszigetek módszerrel és a hozzá tartozó anyagokkal
- kihasználni az anyagok sokoldalúságát
Képességek
A tanulók képesek lesznek
- segíteni a klienseket témájuk, kérdésük vagy céljuk meghatározásában
- ösztönözni és segíteni a klienseket, hogy az anyaggal dolgozva strukturálják terveiket az idő keretein belül
Kompetenciák
A tanulóknak a következő kompetenciákat kell elsajátítaniuk:
- önállóan előkészíteni és megtervezni az Érzelemszigetek folyamatot annak érdekében, hogy szakszerűen végigvezesse azon a klienseket.
Érzelemszigetek
Az érzelmek számos tevékenységünket irányítják, ugyanakkor a róluk való beszélgetés az egyik legérzékenyebb kérdés sokak számára.
Mi a szerepe az érzéseknek? Segítenek abban, hogy néha a másodperc tört része alatt felidézzük élményeinket, felmérjünk az embereket és a helyzeteket, ezáltal gyorsabban és könnyebben érjük el céljainkat.
Gyakran azonban nem vagyunk tudatában az érzéseinknek. Ez blokkolhatja a további lépéseinket és döntéseinket, és ezen gyakran nem könnyű egyedül változtatni.
Mitől érzek egy bizonyos módon? Milyen érzéseket váltok ki másokban? Megengedem-e magamnak az érzéseket? Mikor tolom el magamtól az érzéseket? Milyen szerepet játszanak az érzések a családomban? Hogyan élem meg az érzéseket?
Ki tudja pontosan megnevezni az érzéseket? Az érzések elfogadása és elrendezése gyakran nehéznek, sőt lehetetlennek tűnik a kliens számára.
Ez különösen akkor jellemző, ha sok kiváltó tényező van jelen, és az érzések a távoli múltban vannak, vagy a jelenlegi helyzetben tud hozzájuk kapcsolódni.
Gyakran előfordul, hogy a kliensek hosszú időn keresztül nem tudták megfogalmazni érzéseiket. Az Érzelmszigetek módszer jó lehetőséget nyújt az érzelmek tisztázására és a feldolgozására.
Anyagok
Kék kendő
Egy darab kék kendő (kb. 150×150 cm), mely az óceánt szimbólizálja.
Fatáblák
A 22 darab fatábla szimbolizálja az egyes szigeteket. A szigetek neve a következő:
Szorongás, harag, félelem, depresszió, magány, boldogság, ijedtség, derű, szerencse, nyomorúság, szerelem, vágy, hatalom, irigység, bűntudat, aggodalom, büszkeség, szégyen, fájdalom, vágyakozás, gyász és düh.
A szigetek másik oldala pedig olyan felület, amelyre krétával írni lehet, így lehetősége van a kliensnek további érzéseket, lelkiállapotokat ráírni.
Fa bábuk és kiegészítő anyagok
Az eszközökhöz tartozik egy fahajó, 10 bábu, egy kréta valamint egy sárga és fekete színű bója, ahol a fekete kellemetlen, a sárga pedig kellemes érzéseket jelöl. A fabábuk embereket jelképezhetnek, a hajó pedig a közöttük lévő kapcsolódást biztosítja.
Az Érzelemszigetek tanácsadói folyamat leírása
Kérjük, próbálja ki ezt a módszert egy kollégával, és beszéljék át a következő lépéseket
Előkészítés
A kliens egyértelműen megnevezi a témát, a problémát, amellyel dolgozni szeretne. A tanácsadó dönti el, a módszer alkalmas-e a téma feldolgozására, vagy más módszert és eszközt javasol.
A téma kitűzése után a kliens egyedül megalkotja a maga tengerét, és elhelyezi benne az érzelmek szigeteit, ill. újakat ír a szigetek hátoldalára. Ha akarja, használhatja az eszközök között szereplő hajót és bábukat is.
Sikeresen végezett ezzel a leckével? Kérem szánjon egy percet a visszajelzésre. Amennyiben ezzel kész van, továbbléphet a 6. leckéhez.
Bármilyen kérdés esetén kérjük, kattintson az Segédanyagok fülre, vagy vegye fel a kapcsolatot a képzés vezetőjével.